top of page

Let's Talk About Sex - Azory

Projekt Lajfr se zúčastnil druhé části mezinárodního vzdělávacího programu Let's Talk About Sex, který proběhl od 22. do 29. října 2023 v Ponta Delgada na Azorských ostrovech.


Ředitel Lukáš Rychetský se spolu s dalšími třiceti odborníky na práci s mládeží z formálního i neformálního sektoru věnoval sdílení metod a poznatků v oblasti sexuální výchovy. Po počátečních aktivitách, které pomohly účastníkům znovu si vytvořit fungující tým, jsme se pustili do hloubavého zkoumání různých aspektů sexuální výchovy.


Diskutovali jsme o sexuálním a sexistickém násilí, souhlasu, respektu, intimním a soukromém životě, stejně jako o potěšení a náklonnosti. Během druhého dne jsme se zaměřili na interaktivní aktivity, které nás provokovaly k zamyšlení nad tématy jako je romantický a sexuální vztah, vliv sociálních sítí na vztahy a důležitost komunikace před fyzickým kontaktem. Odpoledne jsme si vytvořili časovou osu významných událostí, které ovlivnily vývoj sexuality, a dozvěděli se například o prvním vibrátoru používaném Kleopatrou nebo o vzniku prvního latexového kondomu.


Zajímavé metody prezentace, jako je gestikulovaná konference a neverbální komunikace, nám otevřely nové pohledy na způsoby sdílení informací a interakci s mládeží. Diskuze v duchu antických filozofů a praktická příprava workshopů nám daly příležitost sdílet zkušenosti a osvojit si nové přístupy k vzdělávání. Významnou součástí programu byla živá knihovna, kde jsme se stali "živými knihami" vyprávějícími osobní příběhy o genderové nerovnosti a sexualitě. Večerní setkání bylo úspěšné a všichni účastníci měli možnost sdílet své příběhy s veřejností. Celý týden byl plný intenzivního učení a sdílení.


Jsem vděčný za nové metody a poznatky, které nyní mohu využít v praxi, stejně jako za nezapomenutelné chvíle strávené v diskusích a při společných aktivitách.


Děkuji organizátorům a všem účastníkům za skvěle strávený čas a za podporu programu Erasmus+, díky kterému bylo toto školení možné.


Comments


bottom of page